Iberische lynx
Heb je ooit gehoord van de Iberische lynx of pardellynx? Dit stoere roofdier leeft alleen op het Iberisch Schiereiland – dat zijn Spanje en Portugal – en is één van de meest bedreigde katachtigen ter wereld. Hij heeft lange zwarte oorpluimpjes, een baardje van haar bij zijn wangen en grote vlekken op zijn vacht en zijn korte staart heeft een zwart puntje. De Iberische lynx lijkt dus op de Euraziatische lynx, maar is kleiner en slanker.
Waar leeft hij, en wat eet hij dan?
De Iberische lynx woont in droge gebieden met struiken en bosjes, waar hij zich goed kan verstoppen. Hij houdt van rustige plekken met genoeg konijnen, zijn lievelingseten! Ze maken wel 80 tot 90% van zijn menu uit! Als er weinig konijnen zijn, heeft de lynx het meteen moeilijk. Hij eet soms ook vogels of kleine knaagdieren, maar konijnen blijven het allerlekkerst.
Het leek even alsof deze soort zou verdwijnen...
Lang geleden kwamen Iberische lynxen op veel plekken in Spanje en Portugal voor. Maar toen begonnen de dingen steeds moeilijker te worden voor deze bijzondere kat.
• Er kwamen steeds meer huizen, wegen en boerderijen, en daardoor werd het leefgebied van de lynx kleiner.
• De konijnen – zijn lievelingseten – stierven massaal door ziektes.
• Sommige lynxen werden aangereden op drukke wegen.
• En soms werden ze zelfs opzettelijk gedood, omdat mensen bang waren of dachten dat ze gevaarlijk waren (wat dus niet waar is!). Rond 2002 waren er minder dan 100 Iberische lynxen over in het wild! Dat is héél weinig.
Gelukkig kwam er hulp!
Dierenbeschermers, wetenschappers en vrijwilligers gingen samenwerken om de Iberische lynx te redden. En dat werkt!
• Ze plantten struiken en bomen aan om nieuw leefgebied te maken.
• Ze zetten lynxen uit in gebieden waar ze verdwenen waren.
• Ze maakten veilige oversteekplaatsen over of onder wegen.
• Ze vertelden mensen meer over de lynx, zodat ze leren dat hij helemaal niet gevaarlijk is.
Ken jij de Iberische lynx echt?
Soms moeten lynxen wegen oversteken, en dat is gevaarlijk. Er zijn lynxen die zijn aangereden door auto's. Om dit te voorkomen, worden er speciale tunnels en bruggen gebouwd zodat de lynx veilig kan oversteken. Zo blijven parken en bossen met elkaar verbonden en kan de lynx zich terug verder verplaatsen.
Volwassen dieren hebben geen natuurlijke vijanden met uitzondering van de mens die op hen jaagt, ze aanrijden in het verkeer, of hun habitat verkleinen door bossen te kappen.
Jonge lynxen zijn wel kwetsbaar voor predatie door onder andere vossen, wolven en verwilderde honden. Moeders verplaatsen het nest dus wel zeker 12 keer om haar jongen te beschermen en onvindbaar te maken voor deze gevaren.
De lynx kan heel goed kijken in het donker en gebruikt dan ook zijn zicht en gehoor om te jagen. Zijn geurvermogen is minder sterk ontwikkeld